UNLU MAMÜLLER

Gül Baklavası Nedir ve Nasıl Yapılır

Gül baklavası, baklava tatlısını gül şekline getirmekle ortaya çıkar. Birçok tatlıcıda bulunan gül baklavası, farklı tariflerle de yapılabilir. Kayseri’de, Çorum’da farklı çeşitleri bulunan gül baklavası Türk tatlıları arasında en iyileri arasında bulunur. Bir saray tatlısı olarak da bilinen gül baklavası, Türk kültüründeki önemli iki etkenin birleşimiyle oluşur. Baklava ve gül neredeyse tüm Türk tarihi boyunca ismi geçen iki parçadır. Bu iki parçayı birleştirerek iyi bir karışım elde edilmiştir. Gül suyu eklenebilir. Bunun yanı sıra farklı tariflerle gül baklavası yapılabilir. Bazı yerlerde burma baklava olarak da geçer ancak burma baklava adında bir tatlı daha vardır. O yüzden bu tatlıya gül baklavası demek daha doğrudur.

Gül Baklavası Malzemeleri


Hamuru için; 2 yumurta, 1 çay bardağı sıvı yağ, 1 çay bardağı süt, 1 çay bardağı yoğurt, yarım paket kabartma tozu, yarım limonun suyu, 1 çimdik tuz, alacağı kadar un. Arasına koymak için 1 su bardağı çekilmiş ceviz içi veya çam fıstığı. Üzeri için bir buçuk su bardağı sıvı yağ. Şerbeti için; 3 su bardağı su, 3 su bardağı toz şeker, 2 ila 3 damla limon suyu. Açmak için nişasta ve un karışımını unutmayın.


Gül Baklavası Yapılışı


Önce şerbet yapılır. Şeker, su ve limon suyu tencereye alınır, şeker eriyene kadar karıştırılır ardından kaynatılır. Kaynayınca soğumaya bırakılır.
Ardından hamur yapılmaya başlanır. Yumurta, sıvı yağ, süt ve yoğurt bir kaba alınır ve karıştırılır. Tuz, kabartma tozu ve limon suyu eklenip karıştırılmaya devam edilir. Yavaş yavaş un eklenerek karıştırma sürer. Ele yapışmayacak hale gelene kadar yoğurulur. 
Hamurdan küçük parçalar koparılır ve beze yapılır. Bezenin altına ve üstüne nişasta ve un karışımı serpilir, merdane ile tatlı tabağı büyüklüğüne kadar açılır. Yufkanın tam ortasından tutulur ve saat yönünde çevrilir. 1 kaşık dövülmüş ceviz içi konur ve kenarda kalan hamurlar üzerine kapatılır.
Tüm bezeler yapıldıktan sonra her baklavanın üzerine 1 yemek kaşığı sıvı yağ dökülür ve 180 derecelik fırında üzerinin kızarması beklenir. Çıktıktan biraz sonra şerbeti dökülür.

Erişte ve Kare Mantı

Erişte ve kare mantı ülkemizde çok fazla tercih edilen adeta sofralarımızın olmazsa olmazlarındandır. Yapımı bir o kadar masraflı ve vakit almasına rağmen damak tadını bilen insanların sıklıkla tercih etti yöresel yemeklerimizdendir. Su da haşlanarak ya da fırında pişirilerek servis edile bilen mantı ve erişte gerçekten çok güzel bir lezzete sahiptir.

Erişte Nasıl Yapılır ?

Erişte hazırlanmış hamurların kesilerek meydana gelen bir yöresel makarna türüdür. Erişte hamurun en büyük özelliklerinden birisi hamurun yapılışında çok sayıda yumurta katılarak hamurunun tutucu ve daha lezzetli olmasıdır.

Erişte Hamuru Hazırlanışı ;

Erişte hamurunu hazırlamak için ihtiyacımız olan malzemeler. Yarım kilo un için bir su bardağı süt, bir tatlı kaşığı tuz  ve göz kararı su.

Erişte Hamuru Nasıl Yapılır ?

Bu malzemeleri bir araya getirdikten sonra un süt tuz ve su karıştırılır ve yoğurulmaya başlanır kulak memesi kıvamına gelene kadar bu işleme devam edilir. Kıvam yakalandıktan sonra dinlenmeye bırakılır. Hamur dinlendikten sona açılarak kesilmeye başlanır ve erişte elde edilir.

Erişte Nasıl Pişirilir ?

Hazır hale gelen erişte yapmak istediğiniz ölçüye göre önceden kaynatmış olduğunuz suya eklenir ve pişene kadar haşlanmaya devam edilir. Haşlandıktan sonra ister özel olarak hazırladığınız sosunuzu üstüne dökerek ister haşlandıktan sonra fırınlayarak servis edebilirsiniz.

Kare Mantı Nasıl Yapılır ?

Kare mantıda erişte gibi un süt yumurta ve tuz ile hazırlanır. Bunları bir araya getirerek yoğurulur ve mantı hamuru elde edilir. Hamurunuzu hazırladıktan sonra güzelce açıp kare şekilde kesilir. Bu kesilen kare şeklindeki minik hamurların ortasına isteğinize bağlı olarak kıyma, soya ya da patates konulur ve çapraz uçları birleştirilerek katlanır. İsterseniz hemen pişirebilir ya da isteğinize bağlı olarak derin dondurucunuzda saklaya bilirsiniz.

Kare Mantı Nasıl Pişirilir ?

Kare mantınızı hazırladıktan sonra erişte ve makarnada olduğu gibi daha önceden kaynatmış olduğunuz suyun içine atıp haşladıktan sonra salçalı ve yoğurtlu sos eşliğinde servis edebilirsiniz. İsteğinize bağlı olarak fırında kare mantı da yapabilirsiniz.