KURUYEMİŞ ÜRETİMİ


Kuruyemiş insanlar için binlerce yıldır sağlıklı bir besin kaynağı olmuştur. Ağaçların olgunşan kabuklu meylerinin içinde ki yağlı tohumlar, hububat bitkilerinin kavrulmasıyla ortaya çıkanlar ve olgunlaşmış meyvelerin kurutulmasıyla elde edilen besinlerden oluşur.

Ülkemizde kullanım oranı ve alanı oldukça yüksektir. Bölgesel olarak tarımı ve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bölge bölge meşhur kuruyemişler mevcuttur. Örneğin Malatya ili kayısısı ile meşhurdur. Olgunlaşan etli kısmından kurutmalık, lokum, pervelde, kayısı döneri, köme, pestil gibi ürünleri mevcuttur. Kabuksu yapısından ayrıldığında ise çiğidinden yağlı tohum elde edilmektedir. Etli kısmındaki ürünlerin içerisinde kullanılır yada elde yenilebilir bir kuruyemiştir.

İklim koşulları nedeniyle bazı ürünler bu bölgelere has olmuştur. Şanlıurfanın Şan fıstığı, Çorum 'un leblebisi, gene Çorum ilinin İskilip cevizi, Osmaniye 'nin yer fıstığı, Giresun - Ordu fındık, Manisa kuru üzüm gibi sayılabilir. Ülkemiz cografi konumu sebebiyle bir çok meyvenin üretimi rahatlıkla yapılabilmektedir.

Çorum - İskilip ilçesinde  leblebi meşhurdur. Yıllardır hiçbir değişime uğramadan odun ateşinde kavrulan leblebisiyle dünya çapında adından söz ettirmektedir. Leblebi yanı sıra diğer ayçekirdeği, yer fıstığı gibi ürünlerinde üretimi söz konusudur.

Taze ve kaliteli kuruyemişi hızlı teslimatla Türkiye'nin her yerine göndermeyi ilke edinen web sitemiz gün geçtikçe daha da büyümektedir. 

Unutmayın ucuzu heryerde bulabilirsiniz ama KALİTE asla .!